to top

Niemowlak w samolocie – to co musisz wiedzieć podróżując po raz pierwszy

niemowlak w samolocie

Pierwsza podróż samolotem z niemowlakiem bywa dla rodziców nie lada wyzwaniem. Jakie rzeczy będą potrzebne w samolocie? Jak wygląda przejście przez odprawę na lotnisku? A co z mlekiem, z wózkiem, z przewijaniem ? Co zrobić jak dziecko będzie płakało w samolocie? I jak ja sobie w ogóle poradzę? Otóż jestem przekonana, że sobie poradzisz a co więcej twoje dziecko również sobie świetnie da radę. Tak to już jest z niemowlakami, że potrafią się dobrze przystosować do nowego miejsca i często nas zaskakują, bo zwykle są spokojniejsze niż w domu.

 

Niemowlak w samolocie

 

Taki kilku tygodniowy maluch doskonale czuje, że coś się nowego dzieje, nasłuchuje nieznane dotąd odgłosy, słyszy szum, i jest zaciekawiony nowym miejscem. Owszem, czasem może się przestraszyć, wtedy wystarczy, ze poczuje mamę, która jest cały czas blisko niego. Także pamiętaj matko ! Twoim głównym obowiązkiem na lotnisku jak i w samolocie, jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa twojemu dziecku. Nic nie da to, że będziesz się denerwować, dziecko to wyczuje i zareaguje niepokojem. Pierwsza podróż samolotem z niemowlakiem jest ogromnym stresem dla rodziców. Dlatego przed wyjściem z domu – USPOKÓJ SIĘ TY, zrób sobie herbatę z melisy, 10 głębokich wdechów lub pomedytuj przez chwilę. To jest najlepsze co możesz zrobić a nie ciągłe biadolenie jak to będzie. 

 

Moje wskazówki dotyczą krótkich lotów takich do 4 godzin.

 

Od którego miesiąca dziecko może latać samolotem

 

Choć większość linii samolotowych zezwala na podróż samolotem z niemowlakiem od ósmego dnia życia, jest to bardzo niewskazane dla dziecka. Pierwsze tygodnie to okres przystosowywania się malucha do życia poza brzuchem mamy, zbyt dużo bodźców może negatywnie wpłynąć na układ nerwowy dziecka, który podobnie jak układ oddechowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Podróż samolotem zaleca się od drugiego, trzeciego miesiąca życia, jeśli dziecko nie było wcześniakiem.

 

Podróż samolotem z niemowlakiem dokumenty

 

Dziecko podróżuje z własnym paszportem, wcześniej wystarczyła adnotacja w paszporcie rodzica, teraz dziecko ma swój własny dokument. Jeżeli z dzieckiem nie leci rodzic lecz inna dorosła osoba, potrzebny będzie list, w którym rodzic wyraża zgodę na podróż dziecka z tą osobą oraz opiekę nad dzieckiem.

 

Niemowlak w samolocie – bilet lotniczy

 

Bilet dla dziecka rezerwujesz kupując swój bilet. Bilet dla dziecka do lat 16 nie może być kupiony jako osobna pojedyncza rezerwacja. Opłata za bilet niemowlaka jest zwykle stała i wynosi około 20 euro. Jeśli niemowlę ma swoje miejsce siedzące opłata za bilet jest wyższa.

 

Miejsce siedzące dla niemowlaka w samolocie

 

Niemowlakom nie przysługuje miejsce siedzące. Linie lotnicze traktują dzieci do lat dwóch ( do 23 – ego miesiąca włącznie) jako niemowlę, czyli infant. Miejscem siedzącym dla takiego malucha są twoje kolana. Na pokładzie samolotu dostaniesz specjalny pas, który przypniesz do swojego pasa i zapniesz w nie dziecko. W niektórych liniach lotniczych istnieje możliwość wykupienia dla niemowlaka miejsca siedzącego w foteliku samochodowym, który jest dopuszczony do użytku na pokładzie. Ponadto niemowlęta powyżej 1 roku mogą mieć swoje miejsce siedzące podróżując w specjalnych szelkach.

 

Bagaż, wózek dla dziecka w samolocie

 

Przeważnie dziecku podróżującemu na kolanach nie przysługuje bagaż. Można jednak zabrać dodatkową torbę z rzeczami malucha o określonej wadze. Jeżeli dziecko do lat dwóch podróżuje na osobnym miejscu siedzącym, może mieć przydzielony swój bagaż o określonym limicie wagowym. Każde linie mają swoje wytyczne odnośnie takiego bagażu, więc trzeba zapoznać się z  regulaminem poszczególnych linii lotniczych (niemowlak w samolocie).

Małemu dziecku przysługuje darmowy transport wózka. Darmowy transport może dotyczyć aż dwóch akcesoriów dziecięcych. Oprócz wózka mogą to być: fotelik samochodowy, łóżeczko turystyczne bądź podwyższenie do samochodu. Tutaj należy się również zapoznać z regulaminem linii lotniczych.

Przy bramkach na lotnisku, tam gdzie jest sprawdzany twój bagaż,będziesz musiała dziecko wyjąć z wózka i przepuścić wózek sam przez bramkę.

Wózkiem możesz dojechać aż do samolotu. Przed samolotem musisz wyjąć dziecko i wózek złożyć, obsługa samolotu zapakuje go do łuku bagażowego. Po wylądowaniu wózki powinny czekać przed samolotem, abyś mogła bezpiecznie przewieźć dziecko. Ostatnio podróżując liniami ryanair z niemowlakiem, po wylądowaniu nie czekał na mnie wózek. Pan z obsługi lotniska powiedział, że wszystkie wózki będą odbierane na taśmie bagażowej. Uważam to za niedopuszczalne. Na szczęście nie podróżowałam sama więc bagaże wziął mój mąż a ja niosłam dziecko na rękach.

Wygodną opcją jest możliwość montażu fotelika samochodowego do stelaża wózka i w taki sposób przemieszczanie się na lotnisku. Będziesz potrzebowała przecież fotelika samochodowego jadąc  samochodem na lotnisko i z lotniska. Gdy dziecko zaśnie nie musisz wówczas go budzić przenosząc do samochodu.

 

Rzeczy potrzebne dla niemowlaka w samolocie

 

Do samolotu nie powinnaś zabrać za dużo rzeczy, dobra organizacja to podstawa, abyś nie musiała szukać tego co naprawdę potrzebujesz, gdyż będziesz miała ograniczone ruchy jak i przestrzeń wokół siebie.

Moja lista rzeczy potrzebnych dla malucha w samolocie:

  • 5 pampersów
  • mokre chusteczki
  • suche chusteczki
  • 2 pieluchy tetrowe
  • ubranko dla dziecka na zmianę
  • grzechotka
  • smoczek
  • rożek z usztywnioną podstawą ( będzie wygodniej tobie trzymać dziecko tak długo na rękach)

Te rzeczy wystarczyły mi zupełnie. Rożek służył mi również jako przewijak i kocyk (możesz dziecko przykryć lub odkryć w zależności od temperatury w samolocie). Rożek sprawdził się idealnie. Pamiętaj im mniej rzeczy zabierzesz, tym lepiej się ogarniesz ze wszystkim w samolocie.

 

Mleko modyfikowane dla malucha w samolocie

 

Przepisy dotyczące przewożenia płynów w samolotach nie dotyczą mleka, wody czy soków dla niemowląt. Możesz mieć zatem płyny powyżej 100 ml dla niemowlaka.

Przygotowane mleko modyfikowane powinno być zużyte w ciągu 2 godzin. Obsługa samolotu podgrzeje je na miejscu. Na pokład możesz zabrać dodatkowe porcje w proszku i poprosić o przegotowaną wodę do przygotowania płynu. Możesz również zabrać wodę w termosie.

Dobrym rozwiązaniem jest mleko modyfikowane w kartonikach, które możesz teraz bez problemu kupić w sklepach. Pamiętaj tylko by sprawdzić przed wylotem jak dziecko na nie reaguje.

 

Niemowlak w samolocie uszy

 

Na czas startu i lądowania przystaw dziecko do piersi (jeśli karmisz) lub podaj mu butelkę albo smoczek. To powinno załagodzić ból uszu związany ze zmianą ciśnienia.

 

Szum silników działa usypiająco na dzieci, także taki niemowlak w samolocie powinien spokojnie przespać nawet cały lot. Ja uważam lot z niemowlakiem za całkiem przyjemne doświadczenie, co więcej wolę się wybrać z takim maluchem na 3 godzinny lot samolotem niż podróż samochodem.

 

Jeśli macie jakieś inne wskazówki, proszę napiszcie w komentarzach, będzie to na pewno cenne dla mam, które wybierają się po raz pierwszy w podróż samolotem z niemowlakiem.

podróż samolotem z niemowlakiem

podróż samolotem z niemowlakiem

Fajne porady znajdziecie również tutaj albo tutaj

 

Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów lub zwyczajnie podobał ci się ten post to:

lub polub i udostępnij ten post.

BeataAnna

Be Inspired. Be Brave.

Leave a Comment