to top

10 powodów dlaczego musisz mieć dziecko właśnie teraz

jaki jest najlepszy wiek na zajście w ciąże

Mam wrażenie, że kobiety gdy osiągną magiczną liczbę 30 lat są pod wzmożoną presją posiadania potomstwa, a gdy brzucha nie widać, stają się obiektem podejrzeń przerodzonych w późniejsze współczucie, że ona biedna na pewno dzieci mieć nie może. Wyrok zapadł – jesteś bezpłodna i to zapewne ty a nie twój mąż.

 

Jaki jest najlepszy wiek na zajście w ciąże?

 

I taka „bezpłodna” bidulinka zostaje nagle osaczona przez ludzi, którzy większych zmartwień nie mają: sąsiadów przyglądających się bardziej niż zwykle, zapewne w poszukiwaniu jakiś krągłości, wzmożonych wizyt rodzinnych połączonych z dokarmianiem, licznych telefonów od najbliższych, czy aby na pewno wszystko jest ok i nie trzeba w czymś pomóc.

Na początku niczego nieświadoma bidulinka jest zadowolona z faktu, że ma tyle „troszczących” się o nią osób, dopóki ktoś  nie zacznie nabąkiwać: „a nie myślałaś już może o dziecku”? „czy leczysz się na bezpłodność?”, „a może spróbujecie in vitro”? „bo wiesz tutaj Basia, Kasia, Marysia itd. chodziły do takiego dobrego lekarza, ja mogę wziąść numer jakby co…” Tak więc to o to chodzi. Czy ja już jestem taka stara, że to ostatni dzwonek? I jak nie teraz to już tylko kot mi pozostanie? pytasz samą siebie.

 

Dlaczego zatem musimy według wszystkich „mądrych” doradców i znawców życia mieć dziecko najpóźniej do 30-stki? 

 

 

   1. NIE WARTO ODWLEKAĆ DECYZJI O MACIERZYŃSTWIE, BO WŁAŚCIWY MOMENT NIGDY NIE NADEJDZIE.

 

Tak więc mamy iść na żywioł, nie ważne, że chcemy coś osiągnąć, coś zbudować, zadaniem kobiety jest zaludniać planetę. A ja uważam, że właściwy moment na dziecko nadejdzie i dla każdej kobiety ten moment jest inny i każda z nas będzie doceniać macierzyństwo w innym momencie życia, bo wszystkie jesteśmy różne, mamy różne priorytety i doskonale wiemy, jaki jest najlepszy wiek na zajście w ciąże dla nas.

 

   

   2. KOBIETOM PO 30-stce TRUDNIEJ ZAJŚĆ W CIĄŻE, A PO 35 TYM ROKU ŻYCIA NIE MA CO LICZYĆ NA NATURALNE POCZĘCIE.

 

I choć nie zamierzam się tu kłócić z naukowcami ani lekarzami to faktem jest, że wiek biologiczny kobiet się wydłużył. W Wieku 40 lat wciąż wyglądamy pięknie i młodo. W krajach Europy zachodniej jest normą, że kobieta decyduje się na dziecko mając 35 lat i więcej, nikogo to nie dziwi i taki wiek na zajście w ciąże traktuje się tu zupełnie normalnie. Również coraz częściej słyszymy o 40 – stu kilku letnich kobietach, które zostały mamami. I choć nikt, ani nic nie jest w stanie powstrzymać starzenia się jajników to obecnie istnieje choćby możliwość zamrożenia komórek jajowych.

 

3. PO 35 ROKU ŻYCIA ZWIĘKSZA SIĘ RYZYKO WAD GENETYCZNYCH PŁODU, PORONIEŃ I KOMPLIKACJI W TRAKCIE PORODU.

 

Dobra, to jedyne słuszne argumenty dla których nie warto odwlekać decyzji o dziecku na potem. Faktem jest, że prawdopodobieństwo wykształcenia się płodu z zespołem Downa u 20-latki jest o wiele, wiele niższe niż u kobiety 40 – sto letniej. Jednak obecny etap rozwoju medycyny pozwala nam na wykrycie tego jak i 3 innych zaburzeń genetycznych: zespołu Edwardsa, Patau, Turnera na etapie badań prenatalnych między 10 a 14-stym tygodniem życia płodu.

 

 

  4. PÓKI KOBIETA JEST MŁODA MA WIĘCEJ SIŁY NA ZAJMOWANIE SIĘ DZIECKIEM A NOCNE WSTAWANIE NIE JEST DLA NIEJ PROBLEMEM.

 

Myślę, że każdy, w każdym wieku ma problem z nocnymi pobudkami i nikt nie budzi  się rano cały w skowronkach po nieprzespanej nocy. Opieka nad małym dzieckiem nie tyle wymaga od nas siły, co spokoju i cierpliwości a te przychodzą z wiekiem. Starsze mamy mają również więcej czasu i ochoty na bycie z dzieckiem, potrafią się bardziej skupić na jego potrzebach, nie tylko tych podstawowych ale i emocjonalnych. Dlatego psychologowie w przeciwieństwie do lekarzy bardziej zalecają późniejsze macierzyństwo.

 

 

         5. ODCHOWASZ DZIECKO TO WRÓCISZ DO PRACY, KARIERA NIE UCIEKNIE.

 

Zapomnij, jeśli nie masz co najmniej jednej w pełni dyspozycyjnej babci do pomocy a najlepiej dwóch. Będą niezastąpione jeśli myślisz o nadgodzinach, wyjazdach służbowych, konferencjach, dodatkowych szkoleniach i kolacjach biznesowych. Robienie kariery wymaga dyspozycyjności, która wykracza poza 8 godzinny tryb pracy, cóż takie czasy. Oczywiście są kobiety- matki, które się spełniają zawodowo i są wspaniałymi matkami, albo tak im się tylko wydaje. Według mnie jedno odbywa się kosztem drugiego. To co nasze dzieci potrzebują od nas najbardziej jest nasz czas i uwaga im poświęcona, a gdy są chore zawsze chcą być tylko z mamą. A co jeśli nie możemy akurat iść na zwolnienie lekarskie bo mamy ważny projekt do skończenia? Choroba dziecka nie wybiera czasu, który nam odpowiada.

 

 

6. BO PRZECIEŻ JUŻ SIĘ W ŻYCIU WYSZALAŁAŚ.

 

A co jeśli nie ! Czy jest jakaś górna granica , kiedy nasze życie towarzyskie powinno umrzeć śmiercią naturalną, bo już nam nie wypada? Co jeśli nadal czujemy się jakbyśmy miały 18 lat a cotygodniowy wypad do pubu bądź przynajmniej popołudniowa kawa ze znajomymi na mieście jest naszym rytuałem i niekoniecznie chcemy z niego rezygnować. Oczywiście można i z dzieckiem, powiedzą…tak, zaraz po tym jak odciągniesz litr mleka, przygotujesz całą stertę ubrań, pieluch, szmatek, ulubionych zabawek, przekąsek i innych niezbędnych gadżetów. Następnie wynegocjujesz z mężem twoje wyjście, no i nie zapomnij czasem telefonu, bo na pewno zadzwoni około 5 razy.

 

 

7.  TWOI RODZICE JUŻ NA EMERYTURZE Z UTĘSKNIENIEM CZEKAJĄ NA WNUKI.

O tak ! To jest mocny argument, taki wpływający na twoje poczucie winy. Przecież tak bardzo jesteś im wdzięczna za wszystko co w życiu dla ciebie poświęcili, teraz chcesz im to wynagrodzić. Byłaś wychowywana na grzeczną dziewczynkę, uczona posłuszeństwa od małego, dopiero teraz uczysz się asertywności, ale rodzicom sprzeciwić się chyba najtrudniej.

 

 

8. BO TWOJA KUZYNKA, SĄSIADKA, ZNAJOMA ZNAJOMEJ itp. MA JUŻ TRÓJKĘ CHOĆ JEST MŁODSZA OD CIEBIE.

 

Nie ma to jak być porównywana do ludzi, których ledwo znasz lub nic dla ciebie nie znaczą, na pewno uwielbiasz takie wzorce. I czemu ich życie jest lepsze od twojego? Jakim prawem ktoś wystawia cię w wyścigu na ilość posiadanych dzieci na czas! Wszyscy wokół wiedzą, jaki jest najlepszy wiek na zajście w ciąże dla ciebie.

 

 

9. BO TAKA DOBRANA Z WAS PARA I TYLKO DZIECKA DO PEŁNI SZCZĘŚCIA WAM POTRZEBA.

 

Dlaczego od razu małżeństwo musi iść w parze z macierzyństwem? Czy te dwa wydarzenia nie mogą bez siebie istnieć? Mąż i dziecko – pełna symbioza. Ile razy młode małżeństwa muszą odpowiadać na pytanie ”to kiedy dziecko”? A później się dziwimy, czemu tyle rozwodów wśród młodych.

 

 

10. BO NASZ PARTNER NAS DO TEGO NAMAWIA.

 

Bywa, że w naszym partnerze szybciej obudzi się instynkt ojcowski niż w nas instynkt macierzyński, cóż pełne prawo. I choć decyzja o posiadaniu dziecka powinna być wspólna, to kobiety często ulegają chcąc zadowolić swojego mężczyznę. Wszystko pięknie, tylko, że to życie kobiety odwraca się o 180 stopni z turbulencjami, faceta nie koniecznie aż tak diametralnie.

 

 

Dlaczego wy zdecydowałyście się na ciąże i w jakim wieku?  Czy była to wasza decyzja?  Tylko szczerze…

 

Jak uważacie jaki jest najlepszy wiek na zajście w ciąże?

Fajny artykuł możecie przeczytać tez tutaj

 

Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów lub zwyczajnie podobał ci się ten post to:

lub polub i udostępnij ten post.

 

BeataAnna

Be Inspired. Be Brave.

  • Estrella

    Ja jednak czekałam do trzydziestki. Dlaczego? Bo wtedy moja sytuacja życiowa się poprawiła. Kiedyś rodzinę można było założyć w wieku lat 18 – ociec chałupę postawił, matka krowę dała. Jeszcze w PRL można było liczyć na stałą pracę po studiach i po szkole. Dziś? Jak wielu ludzi zamiast rozmnażać się zmaga się ze śmieciówkami? I sami sobie kręcimy ten bicz głosując.

    23 czerwca 2017 at 1:20 pm Odpowiedz

Leave a Comment