to top

11 Super porad jak zorganizować bezstresowy rok szkolny + niespodzianka

jak dobrze zacząć nowy rok szkolny

Wakacje zawsze mijają za szybko. Co prawda to aż dwa miesiące, spora część roku można by pomyśleć. Dwa miesiące bez porannej walki o łazienkę, dwa miesiące bez miliona plastikowych pojemników przewalających się w domu, dwa miesiące bez bycia wiecznie spóźnionym wszędzie i ze wszystkim. Zbyt krótko by nasycić się wolnością lecz zbyt długo by się do niej nie przyzwyczaić. Wiadomo, szybko zaczynamy lubić, to co przyjemne.

Jak dobrze zacząć nowy rok szkolny

 

I tak w połowie sierpnia przychodzi otrzeźwienie, że już lada chwila zacznie się nasza mordęga. Rok szkolny to większy stres dla rodzica niż dla dziecka, zdecydowanie.

 

Zacznijmy pozytywnie informacją już powszechnie znaną i odnotowaną, nauka w roku szkolnym 2017/18 zaczyna się dopiero 04 września, czyż to nie wspaniale? To jakby 3 dodatkowe dni wakacji, podczas których możemy wyglądać mniej więcej tak:

 

nowy rok szkolny

 

 

Jak dobrze zacząć nowy rok szkolny?

Tych 11 niezawodnych porad pomoże ci dobrze zacząć i przetrwać cały rok szkolny. Są to proste porady, które pomogą dobrze zorganizować czas dzieciom i ogarnąć cały ten szkolny chaos, a co najważniejsze ułatwią tobie życie.

 

 

# 1 Organizowanie miejsca na plecak

 

  Ile razy prawie wybiłaś sobie zęby potykając się o rozrzucony plecak? Ile razy denerwowałaś się, bo plecak był rzucony byle gdzie: w przejściu, w salonie, w kuchni pod stołem itd. Ile razy prosiłaś o wyciągnięcie z plecaka pudełka na lunch?

 

Idealnym rozwiązaniem na podobne sytuacje jest powieszenie wieszaków zaraz przy drzwiach wejściowych, na które dzieci zaraz po przyjściu za szkoły wieszają swoje plecaki. Dziecko od razu wyjmuje też z plecaka książki i zeszyty do zadania domowego oraz pudełko na obiad.

 

jak dobrze zacząć nowy rok szkolny

 

 

# 2 Czas na odrabianie zadania domowego

 

  Przyzwyczaj swoje dziecko do odrabiania zadania domowego zawsze o tej samej porze. Może to być od razu po szkole lub po krótkim odpoczynku. Niezbyt dobrym momentem na rozpoczęcie pracy domowej jest czas zaraz po posiłku, gdyż organizm jest zajęty trawieniem i nasz mózg jest wtedy leniwy oraz późny wieczór, kiedy dziecko jest zmęczone.

 

 

# 3 Miejsce odrabiania zadania domowego

 

  Wydaje ci się oczywiste, ze takim miejscem jest biurko w pokoju dziecka? Otóż nie. Najlepszym miejscem jest gdzieś na widoku, np. stół w salonie lub w kuchni. We własnym pokoju dziecko ma zbyt wiele tak zwanych „rozpraszaczy” w postaci komórki, komputera, zabawek i w zasadzie wszystkiego wokół. Własny pokój i zadanie domowe? Hmm, nie idą w parze:

 

 

 

#4 Organizator zajęć i ważnych wydarzeń

 

  Niech zgadnę, jesteś sekretarką własnych dzieci? Nie martw się, ma to każda z nas, a nazywa się to nadopiekuńczość. Uwierz, że twoje dziecko też posiada pamięć (nie tylko GB w komputerze)  i potrafi zaplanować swój dzień. Ale żeby mieć 100% pewności, że nic mu nie umknie, powieś tablicę do zadań specjalnych zaraz przy drzwiach wejściowych, na której będą wypisane rzeczy do zrobienia każdego dnia i dodatkową tablicę korkową na ważne informacje.

 

jak dobrze zacząć nowy rok szkolny

 

 

 

#5 Zapas szkolnych niezbędników, czyli wszelakich rzeczy papierniczych typu ołówki, długopisy, zeszyty.

 

  Zrób specjalne miejsce na tego typu rzeczy, i trzymaj je pod ścisłym nadzorem. Pomoże ci to nie tylko uniknąć jazdy do sklepu w nieoczekiwanym momencie, bo akurat zabrakło zeszytu w linie, jak i również zaoszczędzić pieniądze jakie wydajesz w ciągu roku na tego typu rzeczy ( a zdziwiłabyś się jak dużo to pochłania).

 

powrót do szkoły

 

jak dobrze zacząć nowy rok szkolny

 

 

 

#6 Przygotowywanie posiłków do szkoły

 

  Posiłki na szkolne śniadanie/obiad powinny być urozmaicone, tak by dziecko chętnie je zjadało. Spędzając cały dzień poza domem będziemy mieć pewność, że nasze dziecko odżywia się w sposób wartościowy, jeśli tylko o to uprzednio zadbamy.

 

Zwykle robimy dziecku kanapkę do szkoły, jest to najszybszy i bezproblemowy posiłek. Jednak kanapka sama w sobie też nie musi być nudna ani mało wartościowa, spróbujmy:

  • zamiast zwykłego chleba użyć np. wrapów
  • zawinąć nadzienie jakie dziecko lubi w naleśniku – naleśniki można mrozić, więc możesz przygotować jakąś ich ilość np. w niedziele
  • dodać do kanapki łyżeczkę nasion chia, które mają mnóstwo niezbędnych witamin, mikroelementów a są neutralne w smaku

 

Możemy zamiast kanapki upiec wcześniej ciasteczka owsiane i dodać do nich mały kartonik mleka. Też jest to bardzo wartościowy posiłek.

 

Kupujmy warzywa, które zostały już uprzednio pokrojone lub tak zwane baby warzywa, będziemy mogli szybko je dziecku zapakować.

 

Miejmy w zapasie różne rodzaje owoców na każdy dzień tygodnia.

 

Do picia  najlepiej zaopatrz dziecko w mały kartonik mleka z rurką oraz w małą butelkę wody. Unikaj słodzonych napojów.

 

Świetne przepisy na szkolny posiłek znajdziecie u Doroty na blogu smakuje.blox.pl 

jak zacząć nowy rok szkolny

 

 

 

#7 Pakowanie posiłków do szkoły

 

  Przygotuj sobie specjalne miejsce w lodówce i na półce, gdzie będziesz trzymała produkty na szkolny posiłek. W ten sposób obojętne kto pakuje szkolne śniadanie bądź obiad, zawsze będzie wiedział, gdzie te produkty się znajdują. Dodatkowo posegreguj rzeczy na np. wartościowe (z serii nie można pominąć), zdrowe jak owoc lub warzywo i wybór dziecka ( czyli słodycze).

 

Upewnij się, że brakujące produkty są uzupełniane, w przeciwnym razie twoje dziecko zamiast wartościowego posiłku zje drożdżówkę ze szkolnego sklepiku. 

 

jak dobrze zacząć nowy rok szkolny

 

 

 

#8 Organizacja szkolnej tektury

 

  Czyli wszelkie prace, rysunki, dyplomy itp. w postaci papierowej, których liczba drastycznie rośnie z każdym miesiącem. Musisz jakoś zawładnąć nad tym oceanem tektury, Najlepszym rozwiązaniem będzie ich organizacja w pudełkach kartonowych z podziałem na kategorie oraz na ważne i mniej ważne ( które po miesiącu wyrzucasz).

 

jak dobrze zacząć nowy rok szkolny

 

 

 

#9 Organizowanie szkolnego ubioru

 

  Jak wiadomo wybór ubioru jest częstą przyczyną porannych dramatów (zwłaszcza u dziewczynek, ale i u chłopców coraz częściej).

Aby uniknąć tego typu zamieszania warto przygotować strój wcześniej. Ale nie wieczór wcześniej, tylko w niedziele na całe 5 dni. Pozwól dziecku w tym zadaniu aktywnie uczestniczyć, gdyż raz coś zostanie przez nie wybrane to koniec, klamka zapadła i nie ma wybrzydzania. Przygotujcie wspólnie dwa zestawy na chłodniejsze dni i np. trzy na cieplejsze dni.

Można takie „stylizacje” dodatkowo zapakować w kolorowe pokrowce.

 

nowy rok szkolny

 

 

 

#10 Rutyna

 

  Rutyna podczas dni szkolnych jest bardzo ważna dla twojego dziecka. Pozwala ona prawidłowo odnaleźć się w świecie obowiązków szkolnych i domowych, zapewnia twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa, pozwala się skupić na rzeczach ważnych i sprawia , że twoje dziecko jest mniej nerwowe.

Przyzwyczaj swoje dziecko do stałych pór na odrabianie lekcji, jedzenie posiłków, pójścia spać.

Co ważne, pól godziny przed snem przyzwyczaj dziecko do wyłączania komputera, telewizora i innych elektronicznych urządzeń. Pozwoli to dziecku się wyciszyć i lepiej spać.

 

 

#11 Inspirująco –  motywujące karteczki 

 

  Często w codziennym pośpiechu warczymy na nasze dzieci, strofujemy, grozimy karą. Mamy dobre intencje, chcemy je wychować na ludzi, ale czy nie można inaczej? Motywujmy, zachęcajmy, kochajmy, nie bądźmy wiecznie złymi strażnikami. Jak dobrze zacząć nowy rok szkolny

Pokaż dziecku, że w nie wierzysz, że o nim myślisz i uważasz, że jest cudowne. Wystarczy czasem jedno słowo, zdanie, aby budować wiarę w siebie u małego człowieka.

Dlatego pobierz, wydrukuj i wytnij te motywujące hasła i wsuń je od czasu do czasu, na przykład do pudełka z lunchem, do zeszytu, do książki twojego dziecka.

 

NIESPODZIANKA – karteczki do druku

 

Plik do pobrania (dla dziewczynki) »                          Plik do pobrania (dla chłopaka) »

 

 

A ty masz jakieś sposoby jak dobrze zacząć nowy rok szkolny?

Która super porada spodobała ci się najbardziej ? jak dobrze zacząć nowy rok szkolny

 

 

Nie chcesz przegapić kolejnych postów z niespodziankami i konkursami  lub zwyczajnie podobał ci się ten post to:

lub polub i udostępnij ten post.

BeataAnna

Be Inspired. Be Brave.

  • Ewelina

    Zorganizowanie to bardzo ważna sprawa. Już od samego początku uczę tego swoje dzieciaki. Dzięki temu zawsze zdążymy się wyrobić z pracą oraz przyjemnościami. Dodatkowo pokazuje to jak wiele czasu często tracilibyśmy gdyby był harmider. Czytając Twój wpis uważam, że To co wypisałaś przyda się zarówno każdemu ojcu jak i matce. Pozdrawiam i zapraszam serdecznie to siebie.

    21 sierpnia 2017 at 6:23 am Odpowiedz

Leave a Comment

Close