to top

Budowa domu czy kupno mieszkania? – poznaj moje odpowiedzi na dręczące cię pytania

budowa domu czy kupno mieszkania

Dla mnie od zawsze było wiadome, że jeśli stanę przed wyborem budowa domu czy kupno mieszkania, nie będzie to moim życiowym dylematem, bez chwili zwątpienia wybieram dom. I to nie dom taki od dewelopera, ale dom budowany od podstaw.

 

Skąd ta moja pewność? Bo nie znoszę mieszkań, ot tak zwyczajnie. I parę lat wcześniej nie wiedziałam nawet czy będzie mnie stać na budowę domu, ale gdzieś tam to tkwiło w mojej głowie i wszystkie moje życiowe wybory były w jakiś sposób temu podporządkowane. Chyba moja niechęć do mieszkań była i jest tak silna, że byłam odporna na wszystkie próby mnie zniechęcenia do budowy domu. A wierzcie mi, było ich całe mnóstwo, począwszy od planu kupna działki, aż do teraz, kiedy jesteśmy prawie gotowi na wprowadzkę.

 

wybudowanie domu

Budowa domu czy kupno mieszkania?

 

 

Oczywiście budowa domu to jest ogromny projekt, zwłaszcza jeśli zaczyna się tak jak my, od kupna działki. Ale wszystko się dzieje etapami od załatwienia jednej sprawy do kolejnej i tak też trzeba myśleć etapowo. Bo jeśli skupisz się na całości to ona cię przerośnie i szybko uciekniesz od marzenia jakim jest posiadanie własnego domu. A wierz mi, wszystko jest do przejścia i szkoda rezygnować z marzeń. Ważne by mieć przed sobą wizję, że oto tu kiedyś będzie stał twój dom i to dokładnie taki jak chcesz. Duże cele nigdy nie są łatwe do realizacji. Ale warto, bo satysfakcja jest ogromna.

 

To nie jest obiektywna wyliczanka plusów i minusów budowy domu czy kupna mieszkania. Ja staram się przedstawić, że budowa domu  nie jest łatwa, ale też nie jest taka straszna, a co więcej nie jest droższa od mieszkania.

 

Za co nie lubię mieszkań i dotyczy to większości mieszkań:

 

 • masz sąsiadów nad sobą, pod sobą, wokół siebie i dzieli cię od nich tylko ściana. Nigdy nie możesz mieć pewności z jakimi ludźmi przyjdzie ci dzielić tą ścianę a dowiadujesz się tego już po kupnie mieszkania. Nie wspominając nawet o imprezach, które przyjdzie ci dzielić to mogą ci przeszkadzać zwykłe, codzienne sprawy jak: głośna rozmowa przez telefon, palenie na balkonie, które wlatuje do twoich okien, szczekający pies za ścianą, pralka puszczona na noc i wiele innych rzeczy na które nie będziesz miała wpływu.
 • musisz płacić dożywotni czynsz i to nie mały.
 • o sprawach dotyczących budynku i wokół budynku decyduje jakiś tam zarząd
 • zawsze ktoś coś remontuje, wierci, przybija i to akurat jak chcesz się zrelaksować.
 • brak ogródka
 • mały balkon i to zwykle jeden
 • ograniczona ilość miejsc parkingowych
 • zwykle musisz iść na kompromis: mała kuchnia – duży salon, duża kuchnia – mały salon, jeden większy pokój czy dwa malutkie itp.
 • rowery przyjdzie ci trzymać w mieszkaniu
 • zbyt mały schowek na rzeczy lub jego brak

 

Posiadanie domu sprawia, że wszystkie te niedogodności znikają. Dla mnie wygoda i komfort jaki daje dom (oddalony od miasta) jest ważniejsza niż bliskość hipermarketu i centrum fitness.

 

budowa domu czy kupno mieszkania

 

 

Jeśli dalej się zastanawiasz, czy budowa domu czy kupno mieszkania? Pomogę ci odpowiedzieć na parę pytań, które sobie na pewno zadajesz.

 

 

Czy dużo jest papierkowej roboty związanej z budową domu?

 

Tak jest. Nawet bym powiedziała mnóstwo. Generalnie na wszystko, co chcesz zrobić musisz mieć papier i o wszystkim musisz powiadamiać urząd miasta a oni wydają zgodę (np. jeśli chodzi o wszystkie przyłącza, które wcześniej nie były na działce). Zanim zaczniesz budowę sporo czasu spędzasz na załatwianiu odpowiednich dokumentów. Ale wszystko jest do przejścia i nie powinno to cie zniechęcić, jeśli myślisz o domu.

 

Budowa domu czy kupno mieszkania, co jest droższe?

 

To zależy. Domu oczywiście nie wybudujesz w centrum miasta. Kupując dom decydujesz się na obrzeża miasta bądź nawet dalej  (wieś, miasteczko). Dom możesz kupić od dewelopera za około 400 – 500 tyś. Podobnie wyjdzie ci budowa niewielkiego domu + działka. Jeśli kupujesz mieszkanie, takie rodzinne, minimum 2 pokoje +salon, też zapłacisz 400 -500 tyś. w mieście.

 

Jak długo urządza się dom?

 

Dłużej niż mieszkanie. Mówi się, że po przeprowadzce do domu jeszcze przez około 3 lata wkładasz w niego pieniądze, na takie wykończenia, które były mniej pilne. Jest i tak, ze rodziny wprowadzają się do domu mając wykończony tylko dół. Wykończenie dotyczy też ogrodu. Musisz wyrównać teren działki, położyć kostkę brukową, ogrodzić, zasadzić krzewy, zrobić sobie taras.

 

Czy jest dużo więcej pracy w domu niż w mieszkaniu?

 

Pracy w domu jest więcej bo przecież masz ogród, pewnie dwa piętra, garaż i nikt za ciebie nie zrobi drobnych remontów wokół budynku. Ale czy to jest tak naprawdę straszne? Nie bój się, nie będziesz spędzać, każdej wolnej chwili wyrywając chwasty lub grabiąc liście. Będziesz to robić od czasu do czasu, a to wtedy sprawia tylko przyjemność. Grabienie liści w jesieni czy odśnieżanie własnego podjazdu ma swój urok. Możesz w takie prace angażować dzieci, bo dbanie o dom to wysiłek całej rodziny.

 

Czy będziesz miała wszędzie daleko i twoje życie towarzyskie zniknie?

 

Nie, absolutnie nie. Teraz sklepy są wszędzie, centra handlowe powstają nie tylko w dużych miastach. Wieś już nie jest taką dawną wsią.Masz tam różne kawiarnie, sklepy, czy zajęcia fitness. Poza tym nie mówię o domu w jakiś bardzo odległych, dzikich miejscach, ale gdzieś, gdzie masz łatwy i szybki dojazd do miasta.

 

Czy decydując się na budowę domu nie będziesz żałować?

 

Nie. Gdy już uporasz się z wszelkimi formalnościami, wybudujesz dom marzeń, zasadzisz drzewo, posadzisz kwiaty i w pewien ciepły wieczór siądziesz na własnym drewnianym tarasie a w ogrodzie będą radośnie bawiły się dzieci – poczujesz zapach skoszonej trawy, usłyszysz odgłos świerszczy w trawie i będziesz wiedziała, że podjęłaś właściwą decyzję.

 

 

A ty, które rozwiązanie uważasz za lepsze? Budowa domu czy kupno mieszkania?

 

 

Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów lub zwyczajnie podobał ci się ten post to:

lub polub i udostępnij ten post.

BeataAnna

Be Inspired. Be Brave.

 • Gosia

  Fajny artykuł, sama jestem w trakcie wyboru działki. Czy napisze Pani może jakiś artykuł na temat tego co sprawiło najwięcej problemów podczas załatwiania wszystkich formalności lub na co uważać? Fajnie by było cos takiego przeczytać 🙂

  26 grudnia 2017 at 3:59 pm Odpowiedz
 • Sosimply.pl

  Wszędzie są plusy i minusy. Musisz się porządnie zastanowić. Wydaje mi się, że nie jest tak prosto jak z kupnem tej sukienki: https://sosimply.pl/odziez-damska/sukienki . Mi samej wydaje się, że budowa domu w dalszym utrzymaniu pociągnie za sobą dodatkowe koszty w przyszłości, a mieszkanie jednak będzie troszkę tańsze.

  22 września 2017 at 7:56 am Odpowiedz

Leave a Comment

Close